Jochanan Fain

Berniukas su smuiku

Istorija, atsiminimai / 2017 / ISBN 978-609-427-253-0 / Vertė Ina Preiskel (Finkelšteinaitė) ir Arvydas Sabonis /

  • Rezultatas: 5/5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezultatas: 5/5 (Balsai: 5)

Dėkojame už nuomonę.

Jūs jau balsavote. Balsuoti galima tik vieną kartą.

Jūsų įvertinimas pakeistas.

Nuošaliame Kauno Panemunės rajone ant aukštos Nemuno pakriūtės kadaise stovėjo erdvus medinis namas su vidiniais laiptais. Jį susirentęs Lietuvos kariuomenės savanoris, Šančių geležinkelio dirbtuvių stalius Jonas Paulavičius, karo metais už akių vadintas „žydų tėvu“. Jis ir jo šeima iš mirties nagų išgelbėjo šešiolika žmonių. Visiems Paulavičių šeimos nariams už šį žygdarbį suteikti Pasaulio teisuolių vardai.

Tarp laimingųjų pateko ir smuiku groti mokėjęs keturiolikmetis kaunietis Jochananas Fainas, darže iškastoje duobėje slėpęsis kartu su rusu karo belaisviu ir žydu ortodoksu. Jau būdamas garbaus amžiaus jis parašė prisiminimų knygą „Berniukas su smuiku“, kurioje išdėstė tragiškas išgelbėtųjų gyvenimo istorijas ir nutapė autentišką karo bei pokario laikų Kauno peizažą su daugybe spalvingų detalių. 2006 m. kūrinys pirmąkart išleistas Amsterdame, o po dvejų metų – Tel Avive.

Autoriui pavyko išvengti trafaretinių gėrio ir blogio sankirtos klišių, kurios itin dažnai sutinkamos panašaus pobūdžio knygose. Žmonių gelbėtojai čia neheroizuojami, o žudikai – nedemonizuojami. Kontroversiškas net paties J. Paulavičiaus portretas: jo komunistinės pažiūros netrukdo jam gelbėti žmonių ne tik nuo nacių, bet ir nuo Stalino režimo.

Leidinys itin vertingas ir istoriografiniu požiūriu. J. Fainas pasakoja ne tik apie vargingą 1941–1944 m. gyvenimą Kauno gete, bet ir apie 1944–1947 m. nualintą pokario miestą. Trečioji dalis apskritai unikali, nes autentiškų pasakojimų apie žydų išvykimą iš Lietuvos po 1944-ųjų lietuvių kalba apskritai nėra. 

Knyga skaitoma ne tik kaip įtraukiantis istorinių įvykių liudininko pasakojimas, bet ir kaip modernia susipinančių siužeto linijų technika parašytas romanas, kurio veiksmas prasideda karo įkarštyje ir per Kauno getą, slėptuves, vargus bei klajones atveda autorių į Izraelio žemę. Lietuvos skaitytojams ši autobiografinė knyga unikali keliais aspektais.

„Ar tokie pasakojimai nepradeda kartotis? Vėl žydų berniukas su smuiku, vėl kareiviškų batų trinksėjimas, vėl mirtys ir sielvartas. Bet ši knyga mane sužavėjo, ji mane tiesiog užbūrė“, – rašė literatūros kritikas Johnas Jansenas van Galenas, kai knyga pasirodė Olandijoje. Iš tikrųjų, gana įprastai pavadintoje knygoje slepiasi labai neįprasta žydų gelbėjimo istorija, kupina unikalios istoriografinės medžiagos. Taigi J. Faino „Berniukas su smuiku“ turėtų sudominti ne tik eilinį Lietuvos skaitytoją, bet ir profesionalų istoriką.

Nuomonės