kitos knygos / Knygos / Sumaištis. Kaip šalys išgyvena krizes Spausdinimui

Jared Diamond

Sumaištis. Kaip šalys išgyvena krizes

Istorija / 2020 m. / ISBN 978-609-427-447-3 (spausdinta knyga), ISBN 978-609-427-448-0 (el. knyga) / 432 psl. / Kietas viršelis / Iš anglų k. vertė Vytautas Grenda / Redaktorė Asta Bučienė / Maketuotojas Petras Babušis / Lina Sasnauskaitė

  • Rezultatas: 2.5/5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezultatas: 2.39/5 (Balsai: 49)

Dėkojame už nuomonę.

Jūs jau balsavote. Balsuoti galima tik vieną kartą.

Jūsų įvertinimas pakeistas.

 „Ginklų, mikrobų ir plieno“ – knygos, laikomos viena svarbiausių norint suvokti civilizacijų raidą, – autorius dabar paaiškina, kaip įvairių krizių ištiktoms šalims pavyksta atsigauti įgyvendinus pasirinktines permainas.

Pulitzerio premijos laimėtojas J. Diamondas lygina šešias vienokį ar kitokį neramų metą pastaraisiais laikais išgyvenusias šalis: Japoniją, kuri, atvykus JAV komodorui Perryʼiui buvo priversta atsiverti pasauliui, Suomiją, su kuria pradėjo karą Sovietų Sąjunga, Čilę ir Indoneziją, išgyvenusias kruvinus perversmus, ir po Antrojo pasaulinio karo persimainiusias Vokietiją bei Australiją. Penkiose iš šešių lyginamų šalių autorius yra gyvenęs ir moka vietines kalbas. Prisiėmusios atsakomybę, nešališkai save įvertinusios ir mokydamosi iš sektinų pavyzdžių – visai kaip žmonės – šešios šalys sunkumus įveikė sėkmingai. J. Diamondas svarsto, kaip pasauliui sekasi kovoti su pavojingomis dabartinėmis krizėmis? Ar pasimokysime iš praeities?

Visiems Diamondo veikalams būdingus nuodugnaus istorinio, geografinio, biologinio ir antropologinio tyrimo motyvus šioje knygoje papildo psichologinis matmuo: atskleidžiami veiksniai, lemiantys, kaip patirdami sunkius jėgų išbandymus reaguoja atskiri žmonės ir kaip patekusios į tokią padėtį gali elgtis šalys.

 

Jaredas Diamondas – garsus eruditas, geografijos profesorius Kalifornijos Los Andželo universitete, apdovanotas JAV nacionaliniu mokslo medaliu, Japonijos Tarptautine kosmėjos premija, MacArthurų fondo stipendija, Pulitzerio bendros negrožinės knygos kategorijos premija ir daugeliu kitų apdovanojimų, išrinktas į JAV nacionalinę mokslų akademiją, į tarptautinius perkamiausiųjų sąrašus patekusių knygų „Ginklai, mikrobai ir plienas“ (Guns, Germs, and Steel), „Žlugimas“ (Collapse), kuris šiuo metu verčiamas į lietuvių kalbą, „Kodėl seksas smagus?“ (Why Is Sex Fun?), „Pasaulis iki vakar“ (The World Until Yesterday) ir „Trečioji šimpanzė“ (The Third Chimpanzee) autorius, pagal tris iš šių knygų sukurtų dokumentinių televizijos serialų vedėjas.

 

„Prikaustydamas skaitytojų dėmesį, autorius pamokomai apžvelgia, kaip šalys įveikia krizes, – tikėkimės, ši knyga visai žmonijai padės įveikti dabartinę pasaulinę krizę.“

Yuval Noah Harari, knygų „Sapiens“, „Homo deus“ ir „21 pamoka XXI amžiui“ autorius

  

„Mūsų laikais – nors galima tvirtinti, kad ne tik jais, – Jaredas Diamondas yra ne tik vienas išmintingiausių mąstytojų, bet ir vienas autoritetingiausių knygų autorių. Ši knyga yra dar vienas jo įžvalgumo įrodymas: dabar, nacionalinėms krizėms kamuojant visą pasaulį, J. Diamondas analizuoja krizes, kurios įvairias šalis sukrėtė praeityje. Kartu tai ir jo asmeniškiausias veikalas: dalydamasis su skaitytojais ne tik savo gyvenimo krizių patirtimi, bet ir nuodugniomis asmeninėmis žiniomis apie daugelį neramius laikotarpius iškentusių šalių, Diamondas apibendrina, ko iš jų gali pasimokyti tos šalys, kurios nori suvaldyti krizės padėtį dabar arba norės tai padaryti ateityje. Dar nė vienas mokslininkas nėra gavęs Nobelio literatūros premijos. Jaredas Diamondas turėtų būti pirmasis.“

Michael Shermer, žurnalo „Skeptic“ leidėjas ir knygos „Dangus žemėje“ (Heavens on Earth) autorius

Nuomonės

nesilankiau ilgokai, bet nustebinot, bet visgi+ 'Napoleono sagos' papildytu istorijos iki musu laiku supratima