kitos knygos / Knygos / Numatoma išleisti / Suvokimo durys. Dangus ir pragaras Spausdinimui

Aldous Huxley

Suvokimo durys. Dangus ir pragaras

Esė / 2019 / ISBN 978-609-427-366-7 (spausdinta knyga), ISBN 978-609-427-367-4 (el. knyga) / 152 psl. / Puskiečiai viršeliai / Iš anglų kalbos vertė Irena Jomantienė / Dizainerė Lina Sasnauskaitė

  • Rezultatas: 5/5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezultatas: 5/5 (Balsai: 1)

Dėkojame už nuomonę.

Jūs jau balsavote. Balsuoti galima tik vieną kartą.

Jūsų įvertinimas pakeistas.

„Kitos knygos“ perleidžia klasika tapusias rašytojo vizionieriaus ir vizijų regėtojo Aldous Huxley esė knygas apie psichedelikus ir psichedelines patirtis, apie psichedelikos ir meno sąyšius. Ketvirtajame dešimtmetyje rašytojas vienas pirmųjų prižiūrint tyrėjams pabandė meskalino. Teigiama, kad pabandyti jam pasiūlė okultistas Aleisteris Crowley...

„Suvokimo durys“ („The Doors of Perception“, 1954) ir „Rojus ir pragaras“ („Heaven and Hell“, 1956) – rašytojo Aldous Huxley esė, kurios kalba apie sąmonės ribų išplėtimo galimybes ir veda skaitytoją į jokiuose žemėlapiuose nepažymėtas teritorijas – vizijas, haliucinacijas, neįtikėtinus potyrius. Tai klasikinė ir kartu viena reikšmingiausių XX a. studijų apie sąmonės ribas išplečiančių substancijų, tokių kaip meskalinas, poveikį.

Šie Aldous Huxley kūriniai darė įtaką septintojo dešimtmečio hipių ir kitų kontrkultūros judėjimų idėjoms, bei formavo keleto kartų suvokimą apie gyvenimą ir pasaulį.

Aldous Huxley – anglų poetas, dramaturgas, romanistas, eseistas, kritikas, filosofas, garsių romanų („Puikus naujas pasaulis“, „Neregys Gazoje“, „Sala“) autorius, pacifistas, eksperimentuotojas, siekęs praplėsti žmogaus suvokimo ribas. Pasak šio autoriaus kūrybos tyrinėtojo Roberto Kuehno, Huxley „gyvenimą pradėjo kaip judraus, skvarbaus proto enfant terrible, o baigė kaip išminčius“.

Sybille Bedford teigimu, rašytojas vėlyvajame kūrybos etape ieškojo tokio narkotiko, kuris leistų pabėgti nuo savęs ir saikingai vartojamas būtų fiziškai ir socialiai nekenksmingas. Remdamasis savo meskalino vartojimo patirtimi, Huxley parašė dvi publicistikos knygas – „ Suvokimo durys“ (1954) ir „Dangus ir pragaras“ (1956).

„Suvokimo duris“ autorius sukūrė per du mėnesius. Juodraštį įteikė savo žmonai Mariai – ji stebėjo jo eksperimentus su narkotinėmis medžiagomis. Išleista 1954 m. vasarį, ši „nedidelės apimties knyga" (tik 20 tūkstančių žodžių) pagarsėjo kaip sensacija. Tačiau Thomas Mannas laiške, adresuotam Idai Herz, ją pavadino „neatsakinga knyga“. O Huxley tęsė bandymus. 1955 m. jis du kartus išbandė meskaliną – kartu su pacifistu G. Heardu ir ekscentrišku Vankuverio urano korporacijos prezidentu Al Hubbardu. Bičiuliai jo dėmesį atkreipė į socialinius meskalino aspektus. Netrukus naują vizijų pasaulį jis aprašė esė „Dangus ir pragaras“ (1956); pagrindinė šio kūrinio mintis, kad psichologijos paribio zonos – tai šiuolaikinio mokslo sritis.

„Suvokimo durys“ – vienas garsiausių XX a. penktojo dešimtmečio psichedelinės kultūros tekstų, pagal jo pavadinimą pavadinta kultinė grupė „The Doors“.

Nuomonės