Norman Mailer

Nuogieji ir mirusieji

Romanas / ISBN 978-609-427-311-7 (spausdinta knyga), ISBN 978-609-427-310-0 (el. knyga) / Iš anglų k. vertė Povilas Gasiulis, redaktorė Lolita Petrašiūnaitė /

  • Rezultatas: 4.5/5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezultatas: 4.25/5 (Balsai: 4)

Dėkojame už nuomonę.

Jūs jau balsavote. Balsuoti galima tik vieną kartą.

Jūsų įvertinimas pakeistas.

Vienas iš didžiausių Amerikos rašytojų – Normanas Maileris (1923-2007) – pirmą kartą pasirodo lietuvių kalba. Jis nebuvo ramaus būdo: kariavo Antrame pasauliniame ir dalyvaudavo muštynėse baruose. Dalyvavo kampanijoje, siekdamas tapti Niujorko meru. Buvo šešis kartus vedęs ir vienos iš savo žmonų kartą vos neužmušė kišeniniu peiliuku. Yra davęs daugiau negu 700 interviu, buvo vienas iš pirmųjų rašytojų, kurie nuolatos pasisakydavo per televiziją. Jis niekaip nenustodavo savęs reklamuoti... Taigi, šis rašytojas gyveno labai intensyvų ir įdomų, galbūt ne visada teisingą gyvenimą.

Romanas „Nuogieji ir mirusieji“ ("The Naked and the Dead") – pirmą kartą išleistas 1948 m. –  priklauso amerikiečių literatūros kanonui ir laikomas geriausiu amerikiečių romanu apie karą.

Antrajame pasauliniame kare Ramiojo vandenyno saloje amerikiečių divizija vykdo operaciją, stengdamasi išstumti japonų pajėgas. Dėmesingiausiai knygoje aprašomas vieno žvalgų būrio gyvenimas šios operacijos metu.

Sekinanti rutina džiunglių tvankoje, kovos vaizdai, kareivių žūtys, fizinės ir moralinės kančios, eilinių ir karininkų santykiai – visa tai perteikta įtaigiai, realistiškai, kartais net natūralistiškai. Heroizmu čia nekvepia. Vienintelis kareivių noras – išsaugoti savo gyvybę ir grįžti namo. Jeigu jau teks būti sužeistiems – kad tik ne mirtinai… Kokia tikrojo pasiaukojimo, tikrojo altruizmo reikšmė tokiomis sąlygomis yra ?

Romanas įtrauktas į Modern Library 1998 m. sudarytą 100 geriausių anglų kalba parašytų romanų sąrašą. Ypatingas N. Mailerio stilius išplečia „knygų apie karą“ ar „antikarinių knygų“ žanro ribas. Struktūra, apimanti ir skyrius apie personažų gyvenimą iki karo, įtaigiai perteikia tuometinės JAV visuomenės paveikslą, to meto nuotaikas.

Nuomonės