Howard Phillips Lovecraft

Tykantis tamsoje. Kūrybos rinktinė

Siaubo literatūra, novelės / 2018 / ISBN 978-609-427-323-0 (spausdintai knygai), ISBN 978-609-427-322-3 (el. knygai) / Iš anglų kalbos verčia Marius Burokas ir Paulius Jevsejevas /

  • Rezultatas: 5/5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezultatas: 4.88/5 (Balsai: 34)

Dėkojame už nuomonę.

Jūs jau balsavote. Balsuoti galima tik vieną kartą.

Jūsų įvertinimas pakeistas.

Amerikiečių rašytojas H. P. Lovecraftas (1890–1937) – vienas žinomiausių klasikinio mistinio ir siaubo pasakojimų kūrėjų. Jis, kaip ir E. A. Poe, – tamsiosios literatūrinio romantizmo pusės dainius, šiurpių peizažų ir visatų kūrėjas, niūrios atmosferos meistras. Skaitant persmelkia kosmoso šaltis. Istorijos pasakoja apie žmogaus vienatvę nepažinaus, neaprėpiamo ir siaubą keliančio kosmoso akivaizdoje. Lovecrafto tekstai – skiepai nuo viską užgožiančio mūsų egocentrizmo, nes primena žmogui, kokią nereikšmingą vietą jis užima Visatos platybėse.

Ilgą laiką buvęs pamirštas, XX a. pabaigoje – XXI a. pradžioje H. P. Lovecraftas galutinai tapo pripažintu JAV ir pasaulinės literatūros klasiku. Prieš keletą metų jo kūriniai  įtraukti ir į JAV literatūros lobyną, šis autorius tapo JAV literatūros kanono dalimi – jo kūrybos rinktinė išleista prestižinėje „The Library of America“ knygų serijoje.

Lovecrafto įtaka pasaulio kultūrai  – tiek populiariajai muzikai, pramoginiam kinui, komikso žanrui, žaidimams, tiek elitinei literatūrai, autoriniam kinui – milžiniška. Vienu iš savo mokytojų jį laikė Williamas S. Burroughsas, juo žavėjosi ir apie jį rašė Jorge Luisas Borgesas, Michelis Houllebecqas ir Joyce Carol Oates. Jis padarė įtaką ir filosofinei „spekuliatyviojo realizmo“ srovei, Lovecrafto kūrinius citavo filosofai Gilles‘is Deleuze‘as ir Felixas Guattari. Lovecraftas įkvėpė metalo muzikos subkultūros estetiką, pagal jo kūrybą sukurta video žaidimų, įkvėpti jo atmosferos, daug jo gerbėjų yra nupiešę daugybę piešinių, paveikslų su pasakojimų veikėjais. Pagal jo kūrinius sukurtos schemos ir žemėlapiai, panašiai kaip Tolkieno atveju. 

Pirmojoje lietuviškoje H. P. Lovecrafto rinktinėje – kūriniai, aprėpiantys visą jo kūrybos kelią – nuo pirmųjų iki brandžių, klasikinių apsakymų ir apysakų.  Knygoje bus tekstas apie autorių ir jo kūrybą, paties Lovecrafto rankraščių ištraukų ir piešinių.

Rinktinę sudarė ir verčia poetas, vertėjas Marius Burokas ir VU doktorantas, semiotikas, vertėjas Paulius Jevsejevas.

H. P. Lovecrafto būtybės

H. P. Lovecrafto būtybės

***

„Mano žvilgsniui atsiskleidė baisingi, įvairiomis spalvomis mirguliuojantys trijų metrų aukščio ir tokio paties pločio ties pagrindu kūgiai. Jų stora, klostėta, elastinga oda buvo padengta kažkuo panašiu į žvynus, o iš kūgių viršūnių kyšojo keturios lanksčios, irgi klostėtos ir žvynuotos trisdešimties centimetrų storio ataugos. Šios ataugos galėjo visiškai susitraukti arba, atvirkščiai, ištįsti iki trijų metrų ilgio.

Dviejų ataugų galuose buvo didžiulės žnyplės ar gnybtai, trečiosios gale buvo matyti keturios raudonos, trimito formos išaugos, o ketvirtoji užsibaigė netaisyklingu gelsvu pusmetrio skersmens rutuliu, palei kurio perimetrą rikiavosi trys didelės tamsios akys. Galvą vainikavo ketvertas liaunų pilkų stiebelių su gėlių pumpurus primenančiais sustorėjimais, o iš apatinės jos dalies karojo aštuonios žalsvos antenos ar čiuptuvėliai.

Platusis kūgio pagrindas buvo apkraštuotas į gumą panašia pilka medžiaga, kuri, susitraukdama ir vėl išsiplėsdama, stūmė į priekį visą šį gremėzdišką kūną.“

Taupydamas popierių H. P. Lovecraftas „Beprotybės viršukalnių“ siužetą žymėjosi ant panaudoto voko

Taupydamas popierių H. P. Lovecraftas „Beprotybės viršukalnių“ siužetą žymėjosi ant panaudoto voko

Lovecrafto rašysena

Lovecrafto rašysena

 

Amerikiečių rašytojas H. P. Lovecraftas (1890–1937)

Amerikiečių rašytojas H. P. Lovecraftas (1890–1937)

Nuomonės