Ivan Illich

Išmokyklinti visuomenę

Negrožinė literatūra / 2019 / 978-609-427-393-3 / 208 psl. / Minkštais viršeliais / Iš anglų kalbos vertė Paulius Jevsejevas, redagavo Violeta Kundrotienė. Leidykla dėkoja Liežuviui už leidimą naudoti piešinį. Ačiū Ignui Galuškinui. Taip pat dėkojame Kastyčiui Sarnickui, Andriui Valašinui, Opit, Kiprui ir Erikai. /

  • Rezultatas: 3/5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezultatas: 3/5 (Balsai: 2)

Dėkojame už nuomonę.

Jūs jau balsavote. Balsuoti galima tik vieną kartą.

Jūsų įvertinimas pakeistas.

Išsilavinimą įprasta painioti su diplomais, žinios dažnai prilyginamos ekonominei naudai, o kompetencijos – su pabaigta mokymo įstaiga. Mokykla užpildo beveik visą mokinio laiką, užuot buvusi graikiškąja scholḗ (σχολή) – „laisvu buvimu“. Ji nuo mažens pripratina prie įtampos ir konkuravimo. Po mokyklos baigimo pamiršę nereikalingus faktus, neturime esminių gyvenimo įgūdžių, bet ten išmokstame supratimo, kaip gyventi „teisingai“. Visuotinė privalomo švietimo sistema, užuot sulyginusi visų žmonių galimybes, skaldo visuomenę ir monopolizuoja žinias.

Griežtai ir radikaliai kritikuodamas moderniąją visuomenę, modernios visuomenės kritikas, novatorius, filosofas, istorikas ir kunigas Ivanas Illichius (1926–2002) iš pagrindų demaskuoja švietimo sistemos problemas ir siūlo sprendimus. Knyga, parašyta dar 1971-aisiais, kalba apie švietimo ydas, kurios dabar tik dar labiau įsisenėjusios. Pagrįstai analizuodamas visuomenės institucijas autorius kviečia sugriauti mokyklos mitą.

Nuomonės