John Fante
Johnas Fante (1909–1983) – italų kilmės JAV rašytojas, apsakymų ir filmų scenarijų autorius, klasikas, iki šiol skaitytojų vertinamas už savitą kūrybinį balsą bei atvirumą. Laikomas vienu iš pagrindinių XX a. Los Andželo rašytojų. Pasakojimo stiliumi, pasaulėjauta ir subtiliu humoru neretai primena kitą JAV rašytoją imigrantą Williamą Saroyaną. Taip pat kritikų kartais lyginamas su Nathanieliu Westu ir Ernestu Hemingway.
Fante pradėjo rašyti 1929 m. Pirmąjį apsakymą paskelbė 1932 m. Pirmasis romanas, „Sulauk pavasario, Bandini“, pasirodė 1938 m. – juo pradėta vadinamoji Arturo Bandinio serija, kuriai dar priklauso „Kelias į Los Andželą“, „Paklausk dulkių“ ir paskutinis autoriaus romanas, paskelbtas 1982 m., „Banker Hilo svajonės“.
1955 m. rašytojas susirgo diabetu, o 1978 m. dėl ligos komplikacijų apako. Tad toliau kūrė diktuodamas savo žmonai Joyce’ei.
Johną Fantę labiausiai išgarsino pusiau autobiografinis romanas „Paklausk dulkių“ (1939). Pagrindinės kūrinio temos – skurdas, kūrybinis gyvenimas ir imigranto identiteto paieškos. Atviraširdiškas ir vaikiškai naivus knygos herojus, Arturas Bandinis, jaunas rašytojas XX a. ketvirtojo dešimtmečio pabaigos Los Andžele, badmiriaujantis ir beviltiškai siekiantis tapti garsenybe, primena šešeriais metais vėliau pasirodžiusio J. D. Salingerio romano „Rugiuose prie bedugnės“ veikėją Holdeną Kolfildą. Ypač įsimintinas ir paradoksalus Bandinio meilės ryšys su meksikiete Kamila, o temperamentinga jų istorija atskleista su ironija ir psichologiniu įžvalgumu.
Štai ką apie šio autoriaus atradimo džiaugsmą rašo garsus JAV poetas ir rašytojas Charlesas Bukowskis: „...paskutinis puslapis dar buvo toli, o aš jau žinojau, kad radosi žmogus, kuris išplėtojo ypatingą rašymo būdą. Knyga vadinosi „Paklausk dulkių“, o ją parašė Johnas Fante. Jam buvo lemta paveikti viso mano gyvenimo kūrybą.“
2006 m. Paramount Pictures kino studija ekranizavo romaną „Paklausk dulkių“, (režisierius Robertas Towne, vaidina Colinas Farrellas, Salma Hayek ir Donaldas Sutherlandas).
S. R.
Autoriaus knygos
Arturas Bandinis sunkiai skinasi kelią per literatūros žurnalų brūzgynus, kol pagaliau vienas jo apsakymas išspausdinamas reikšmingame leidinyje. Vaikinas nusiperka kostiumą su skrybėle, meta padavėjo darbą ir išvyksta į Holivudą siekti karjeros aukštumų. Tik ar naujos pareigos patenkins genijumi save laikančio jaunuolio ambicijas?
Bandinis priverstas nuolat keisti vieną juodą darbą į kitą, bet šventai tiki – pelnys literatūrinę šlovę. Jauno bičo galvoje vykstanti nepertraukiama kova tarp neturtingųjų geto realybės ir didingos geresnio gyvenimo vizijos sukuria efektą: skaitytojo mintys nejučiomis įtraukiamos į tą kovą.
„Fante padarė man milžinišką įtaką. Perskaičiau jo knygas ir netrukus susimečiau su moterimi. Ji buvo dar baisesnė girtuoklė už mane, mudu ne sykį nuožmiai riejomės ir aš dažnai jai šaukdavau: „Nevadink manęs šunsnukiu! Aš Bandinis, Arturas Bandinis!“ Fante buvo mano dievas“ (Charles Bukowski).
Perskaičiau šias knygas ir neilgai trukus susimečiau gyventi su moterimi. Ji buvo dar baisesnė girtuoklė už mane, mudu ne sykį nuožmiai riejomės ir aš dažnai jai šaukdavau: „Nevadink manęs šunsnukiu! Aš Bandinis, Arturas Bandinis! ...Fante buvo mano dievas. (Charles Bukowski)
Nuomonės
Data: 2013-05-09 13:22
Autorius: Born4porn