Ivan Illich

Išmokyklinti visuomenę

Negrožinė literatūra / 2019 m. / ISBN 978-609-427-393-3 / 208 psl. / Minkštais viršeliais / Iš anglų kalbos vertė Paulius Jevsejevas, redagavo Violeta Kundrotienė. Leidykla dėkoja Liežuviui už leidimą naudoti piešinį. Ačiū Ignui Galuškinui. Taip pat dėkojame Kastyčiui Sarnickui, Andriui Valašinui, Opit, Kiprui ir Erikai. /

  • Rezultatas: 4/5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezultatas: 4/5 (Balsai: 10)

Dėkojame už nuomonę.

Jūs jau balsavote. Balsuoti galima tik vieną kartą.

Jūsų įvertinimas pakeistas.

Žinių vertę įprasta prilyginti ekonominei naudai, išsilavinimą – diplomams, o gebėjimus ir kompetencijas tapatinti su sėkmingai užbaigtu mokymo etapu. Mokykla pripratina mus prie įtampos, baimės ir konkuravimo. Kaldami faktus, per visus tuos metus nepastebimai įgyjame ir supratimą, kaip gyventi „teisingai“, pamiršdami tikruosius savo poreikius.

 

Kritikuodamas modernią švietimo sistemą, filosofas, istorikas ir kunigas Ivanas Illichius (1926–2002) kviečia permąstyti mokymosi vertę ir pasukti naujų švietimo strategijų link. 1970-aisiais parašyta knyga kalba apie švietimo ydas, kurios dabar ne tik nepanaikintos, bet ir įsisenėjusios. Nuvainikuodamas privalomąjį švietimą, autorius ragina sugriauti mokyklos mitą ir išmokyklinti ne vien švietimą, bet ir pačią visuomenę.

I. Illichius – labai griežtas modernios visuomenės kritikas, tačiau galima sutikti su daugeliu jo teiginių.

Times Education Supplement

Nuomonės

Ypatingai geras VII skyrius. Visai kitoks nei esame įpratę žvilgsnis į Prometėjo ir Epimetėjo mitą bei Pandoros skrynią.