Michael Pollan
Kaip pakeisti protą
Negrožinė literatūra / 2019 m. / ISBN 978-609-427-368-1 (spausdinta knyga); ISBN 978-609-427-369-8 (el. knyga) / 416 psl. / Kietais viršeliais / Iš anglų kalbos vertė Rasa Stašytė, redaktorė Asta Bučienė / Dizainerė Lina Sasnauskaitė, maketavo Sigrida Juozapaitytė
XX a. 5-ajame dešimtmetyje, kai buvo atrastas LSD, mokslininkai ir gydytojai manė, kad pasaulis atsidūrė ties psichologinės revoliucijos riba. Atrodė, bus nušviestos sąmonės paslaptys, kenčiantieji nuo priklausomybių ar psichikos ligų sulauks pagalbos, o ir kitų kasdieniame gyvenime padaugės aiškumo. Tačiau 7-ajame dešimtmetyje, psichedelikus susiejus su Vudstoku ir kontrkultūra, jų tyrimai buvo uždrausti. Pastaraisiais metais LSD, psilocibino ir DMT gydomasis potencialas – vėl mokslininkų dėmesio centre.
Naujausiomis mokslo žiniomis paremtoje knygoje M. Pollanas neria į psichedelikų pasaulį – nuo šamanų ir magiškųjų grybų rinkėjų iki laboratorijų, kuriose tiriamos smegenys, – ir net pats ryžtasi eksperimentuoti. Pasak autoriaus, jei medicininis psichedelikų renesansas tęsis, galbūt pakis ne tik pavienių žmonių, bet ir visuomenės nuostatos, sumažės agresyvumo, nebereikės antidepresantų. Knyga„New York Times Book Review“ išrinkta į geriausių 2018 m. knygų dešimtuką, jau išversta į 13 kalbų.
Michaelas Pollanas (gim. 1955) – daugelio knygų autorius. Rašydamas jungia žurnalistinį tyrimą ir gamtos mokslų, medicinos, antropologijos žinias. Išrinktas į „Time“ įtakingiausiųjų šimtuką. Pagal jo knygas sukurta keletas „Netflix“ dokumentinių serialų.
M. Pollanas nagrinėja psichedelinių būsenų neurologiją, psichedelikų tyrimų atgimimą ir jų gydomąjį potencialą.
Publishers Weekly
Knyga apšvies manančius, kad psichedelikai – tik tema juokauti apie hipius, ir padrąsins tuos, kurie vertina psichedelikus kaip potencialų priešnuodį prieš mūsų protų siaurumą.
Boston Globe
Nuomonės