Frans de Waal

Paskutinis Mamos apkabinimas

Negrožinė literatūra / 2020 m. / ISBN 978-609-427-425-1 (spausdinta knyga), ISBN 978-609-427-426-8 (el. knyga) / 408 psl. / Kieti viršeliai / Iš anglų k. vertė Rasa Dirgėlė / Redaktorė Asta Bučienė / Dizainerė Kristina Norvilaitė / Maketavo Marija Mlinkauskaitė /

  • Rezultatas: 5/5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezultatas: 4.82/5 (Balsai: 39)

Dėkojame už nuomonę.

Jūs jau balsavote. Balsuoti galima tik vieną kartą.

Jūsų įvertinimas pakeistas.

„Kilniaširdiška ir kupina atjautos knyga. Joje rasite daugybę įžvalgų apie gyvūnų – taip pat ir savo – elgesį.“  Yuval Noah Harari, knygos „Sapiens“ autorius

Gyvūnų emocijas perprasti sunku, todėl mokslininkai ilgą laiką ir į jų išraiškas žiūrėjo skeptiškai. Buvo įprasta teigti, esą gyvūnai turi tik instinktus. Olandų etologas ir zoologas Fransas de Waalas (gim. 1948), keturis dešimtmečius tyrinėjęs gyvūnų elgesį, atskleidžia, kad visoms primatų rūšims būdingos panašios emocijos, – ir žmogus čia niekuo ne išskirtinis.

Knyga pradedama nuo matriarchės šimpanzės vardu Mama istorijos. Jaudinančiame epizode aprašoma, kaip pas sergančią Mamą atsisveikinti ateina 40 metų ją pažinojęs mokslininkas. Senutė šimpanzė staiga atsisėda, nusišypso, jį apkabina ir su begaliniu švelnumu ima glostyti jam galvą.

De Waalas gyvūnus stebi su meile, bet jų nesužmogina. Lygindamas žmonių ir kitų primatų elgesį, pateikia akis atveriančių įžvalgų – tai mes į juos panašūs, o ne jie į mus.

 

Ar žuvys serga depresija? Ar gyvūnai turi emocinį intelektą? Kada primatai juokiasi ir šypsosi? Knyga – beje, iliustruota autoriaus nuotraukomis ir piešiniais – pateiks netikėčiausių atsakymų. Už gebėjimą puikiu stiliumi perteikti mokslo faktus autorius 2020 m. gavo prestižinį PEN / E. O. Wilsono apdovanojimą.

Nuomonės