Charles Bukowski
Charles Bukowski gimė 1920 metais, Andernache, Vokietijoje. Kai jam sukako treji, šeima persikėlė į JAV. Jis užaugo Los Andžele, kuriame praleido didžiąją dalį savo gyvenimo ir kuris tapo daugelio jo kūrinių pagrindu. Pirmąjį savo apsakymą jis išspausdino dar 1944 metais, būdamas dvidešimt ketverių, o poeziją rašyti pradėjo gana vėlai – trisdešimt penkerių.
Pirmasis ir vienas geriausių Charles Bukowski romanų „Paštas“ – negailestinga dugne atsidūrusio žmogaus gyvenimo kronika, alkoholiko gyvenimo dienoraštis, aštri beprasmiškos, bukinančios sistemos satyra, o kartu ir nuoširdi, net kiek sentimentali graudžių meilės istorijų knyga.
Autoriaus alter ego Henris Činaskis – pašto tarnautojas, girtuoklis, lošėjas, mergišius, atsiskyrėlis, didžiulės emocinės jėgos ir juodojo humoro kupiname pasakojime atveriantis skaitytojams ir skaitytojoms negailestingą Amerikos tikrovę. Kaip teigia pats autorius, šiai knygai parašyti jam prireikė dvidešimties naktų, dvidešimties pintų viskio, trisdešimt penkių pakuočių alaus ir aštuoniasdešimties cigarų.
Amerikos literatūrai Charles Bukowski svarbus, visų pirma, kaip unikalaus stiliaus poetas, kurio klausėsi, sekė ir mėgdžiojo keletas Amerikos literatų kartų. Jau pagarsėjusio, tačiau turinčio stačioko ir girtuoklio reputaciją poeto skaitymai dažnai pasibaigdavo skandalais. Tačiau jis buvo kviečiamas į geriausius Amerikos universitetus ir literatūrinius klubus. Nonkonformizmas, sąžiningumas, humoras, saviironija – tai, kas iš tiesų vežė Amerikos literatūrinę publiką, – buvo charakteringi ne tik rašytojo kūrybai, bet ir asmenybei.
Charles Bukowski mirė 1994 m., ką tik pabaigęs paskutinį romaną Pulp („Skaitalas“). Jis išleido daugiau nei keturiasdešimt penkias poezijos ir prozos knygas, tarp kurių romanai Post Office (1971, liet. „Paštas“, 2004, 2013), Factotum (1975, liet. „Faktotumas“, 2008), Women (1978, liet. „Moterys“, 2006), Ham on Rye (1982, liet. „Arklienos kumpis“, 2007), Holywood (1989, liet. „Holivudas“, 2010) ir apsakymų rinkiniai Notes of a Dirty Old Man (1969), Most Beautiful Women in Town (1973, lietuviškai pasirodys 2017 m.).
Paskutinysis Charles Bukowski romanas „Skaitalas“ (Pulp, 1994) – postmodernistinis ironijos, mistikos ir juodojo jumoro kokteilis, dedikuotas prastai literatūrai ir parašytas kaip geltonosios literatūros parodija.
Charles Bukowski niekada nesiejo savęs su beat kartos rašytojais Jacku Keruacu ar Allenu Ginsbergu, tačiau jo nonkonformistinis, tiesmukiškas literatūrinis stilius leidžia jį priskirti prie šios literatūrinės tradicijos.
Nuorodos
Autoriaus knygos
« Ankstenis 1 2
Meilė – tai pragaro šuva, 1974–1977 m. eilėraščiai
Poezija, kurioje grubus ir netašytas Charlesas Bukowski apsinuogina iki sielos gelmių
Paprastos beprotybės istorijos. 2-as pataisytas leidimas
Siurrealistinis Niujorko padugnių gyvenimo ir Edgaro Allano Poe poetinės beprotybės mišinys sprogsta neįtikėtina galia, skaitytojų galvose ištaškydamas visus griežtus etikos bei estetikos štampus.
Arklienos kumpis. 3-iasis atnaujintas leidimas
„Dabar turiu darbą. Tai štai kaip tas atrodo. Pažeminimas, o ne darbas. Nenuostabu, kad kai kurie žmonės plėšia bankus.“
Antras kultinio rašytojo apsakymų rinkinys. Gražiausia miesto moteris persirėžia kaklą nudaužtu buteliu, Hitleris pasidaro plastinę operaciją ir pakeičia išprotėjusį JAV prezidentą, o pats herojus sumažinamas iki šešių colių ir įgrūdamas į raganiškų galių turinčios moters vaginą.
Politiškai nekorektiškos situacijos ir iki absurdo nusiritantys žmonių santykiai čia perteikti sąžiningai ir atvirai.
„Bukowski valdingas, jis meta iššūkį. Šliūkštelėdamas šalto vandens stiklinę jums į veidą jis reikalauja pagalvoti, kas esate ir ko vertas jūsų gyvenimas.“
John Martin, leidėjas
***
„Bukowski rašo apie mus – netobulus, kartais padauginančius, klystančius. Jis užtaria mus ir gina nuo tobulybės fašizmo. Bukowskis – subtilus psichologas: būtent tai – o ne nešvankybės – iš tiesų patraukia skaitytoją.“
Gediminas Baranauskas, leidėjas
Nuginkluojančio šiurkštumo ir aštraus humoro atmosfera čia tvyro lyg nebylus priekaištas šiuolaikiniam pasauliui, kuriame žmonės beprasmiškai leidžia laiką ir tenkinasi vieninteliu malonumu – linksmai stebėti to pasaulio absurdą, košmarą ir žaismingumą liudijančias gyvenimo smulkmenas.
„Romanas „Skaitalas“ – tai švirkštas su dviem adatomis, variantas be pralaimėjimų. Skaitydama galiu tik pasirinkti, ar gailėsiuos, kad esu, ar gėdysiuos, kad nesu. Bet kokiu atveju į galvą duos priminimas, kad šiame pasaulyje norisi apginti kanarėles, o žmones šaudyti nuo stogų ir bažnyčių bokštų.“
Antras kultinio rašytojo apsakymų rinkinys. Gražiausia miesto moteris persirėžia kaklą nudaužtu buteliu, Hitleris pasidaro plastinę operaciją ir pakeičia išprotėjusį JAV prezidentą, o pats herojus sumažinamas iki šešių colių ir įgrūdamas į raganiškų galių turinčios moters vaginą
...aną šeštadienį buvo mano skaitymai
raudonmedžių giraitėj netoli Santa Kruzo,
renginys jau ėjo beveik į pabaigą,
kai staiga išgirdau ilgą čaižų riksmą –
tai buvo visai patraukli jaunutė mergina...
« Ankstenis 1 2
Nuomonės