Kitos knygos / Autoriai / Hunter S. Thompson Spausdinimui

Hunter S. Thompson

Hunter S. Thompson

Hunteris S. Thompsonas – rašytojas, pelnęs LSD garbinusio, nevaržomo gyvenimo manijos apsėsto ir į savinaiką linkusio Amerikos kontrkultūros stabo reputaciją. Savo gonzo žurnalistikos filtru persėmęs palaidą ir dekadentišką Amerikos kasdienybę. Būdamas gana tradicinių demokratinių pažiūrų, tuo pačiu buvo ir latentinis anarchistas, visuomet stengdavęsis užbėgti pražūtingai sistemai už akių.

Thompsonas gimė 1937 m. liepos 18 dieną Kentukyje, I-ojo pasaulinio karo veterano ir bibliotekininkės-sekretorės šeimoje.

Jau būdamas paauglys dalyvavo mokyklos remiamuose literatūriniuose sambūviuose, redaguodavo ir pildydavo straipsniais metinius leidinius. Kadangi atrasdavo laiko ir smulkiems nusikaltimams, kūrybinė veikla trumpam nutrūko sėdus į kalėjimą už bendrininkavimą apiplėšime. Mėnesį atsėdėjęs kalėjime, aštuoniolikmetis Thompsonas buvo priimtas į tarnybą Jungtinių Valstijų oro pajėgose. 1956 m. persikėlė į Eglino bazę Floridoje, kurioje dirbo sporto redaktoriumi.

Vėliau studijavo Kolumbijos universitete, užsiminėjo žurnalistika Puerto Rike, aprašinėjo bohemiškus siautulius Big Sure.

1963 m. tik sugrįžęs iš Pietų Amerikos Thompsonas vedė savo ilgametę draugę Sandra Dawn Conklin. Po metų jiems gimė sūnus – Juanas Fitzgeraldas Thompsonas. Po 17 metų santuokos, Sandra ir Hunteris išsiskyrė.

1965 m. “The Nation” išspausdino Thompsono sukurptą pasakojimą apie Kalifornijos motociklininkų gaują, atskalūnų bandą, pasivadinusią “Pragaro angelais”. Ateinančius metus Thompsonas praleido bastydamasis su jais, ir neveltui - 1966 m. pasirodžiusi knyga “Pragaro angelai: keista ir baisi saga apie nelegalias motociklininkų gaujas” tapo bestseleriu.

Thompsono ir aktyvisto Oscaro Zeta Acostos kelionė į Las Vegasą žurnalistinėmis užmačiomis, 1972 m. virto knyga, pavadinta “Baimė ir neapykanta Las Vegase”. Riedėdami raudonu kabrioletu, “pilnu nusikalstamos veiklos” – mobilios narkotikų “laboratorijos”, autoriaus alter-ego Raulis Djukas ir advokatas daktaras Gonzo šią “komandiruotę” transformuoja į amerikietiškosios svajonės paieškas.

7-ojo dešimtmečio kontrkultūros judėjimo problemos – pagrindinis šio psichodelinio romano nervinis mazgas. Kritikai romaną vadino bene geriausia narkotikų klestėjimo dekadą ir hipių kultūros dekadansą atspindinčia knyga, pagaliau skaitytojų mases supažindinusia su gonzo žurnalistika.

Gonzo - tai itin subjektyvi, asmeniškumų pripildyta reportažo kūrimo technologija, dar vadinama “literatūriniu kubizmu”. Joje susilieja įprastinė žurnalistika ir grožinė literatūra, t.y. tikrovė ir fikcija tampa painiu, bet intriguojančiu vieniu, užkrečiančiu komiškumo, satyros ir keistumo mišiniu. Tai - “dalis žurnalistikos ir dalis asmeninių memuarų, sumaišytų su pamišusiais pramanais ir laukine retorika”, – taip Thompsono rašymo stilių apibūdino Tomas Wolfas.

Tokia rašymo maniera gimė dėl desperatiško Thompsono delsimo iki paskutinės straipsnio pateikimo dienos ir net valandos, kuomet pateiktą medžiagą būdavo per vėlu redaguoti, bet dar įmanu paruošti spausdinimui.

1998 m. Terry Gilliamo režisuotas filmas “Baimė ir neapykanta Las Vegase”, hipnotizuojančiai įtikinamai perteikė dviejų amerikietiškosios svajonės persekiotojų (kuriuos įkūnijo Johnny Deppas ir Benicio del Torro) narko-odisėją. Romanas, kurio motyvais sukurtas filmas, buvo išleistas nauju tiražu. Taip pasakojimas prabilo naujajai kartai. Pagaliau, tais pačiais metais buvo išspausdintas ir “Romo dienoraštis”.

2003 m. Thompsonas vedė savo padėjėją Anitą Bejmuk. Metai pažymėti ir išleistu priešpaskutiniuoju romanu “Kingdom of Fear”, kupinu tulžingų autoriaus vertinimų ir opinijų apie politinį Amerikos isteblišmentą, ypač po rugsėjo 11-osios atakų.

Galiausiai, Thompsonas baigė savo karjerą (ir gyvenimą) tuo pačiu, kuo ir pradėjo – rašydamas apie sportą.

2005 m. Thompsonas nusišovė namuose, Kolorado valstijoje. Vykdydamas rašytojo valią, laidotuvių metu Johnny Deppas jo pelenus iššovė iš patrankos. Iš viso – du šūviai, o paliktuose tekstuose – ištisas psichodelinių minų laukas.

Parengė Dovilė Tüür

Autoriaus knygos

Hunter S. Thompson

Romo dienoraštis

6.99 €   Kaina: 4,00 €

...tai buvo godus gyvenimas, ir man gerai sekėsi jį gyventi. ...aš buvau ieškotojas, veiksmo žmogus, amžinai viskuo nepatenkintas, o kartais ir bukas skandalistas...

Hunter S. Thompson

Baimė ir neapykanta Las Vegase

7.99 €   Kaina: 6,00 €

... ir lydimas iš Samoa kilusio advokato vadinamo dr.Gonzo, keliauja automobiliu prikimštu žolės, meskalino, rūgšties, kokaino, eterio, taip pat romo, tekilos ir alaus. Pasiekę Las Vegasą, jie šiurpina kazino ir viešbučių lankytojus...

Nuomonės

viva la Thompson, po paraliais!!

p.s. ir vis dėlto, ne tas pats skaityti jį išverstą, nors ir labai džiugu, kad lietuvius bandoma supažindinti ir su kitokiais autoriais, miau
Uzsisakiau knyga 'Baime ir neapykanta...' - gavau. Beda ta kad truksta apie 15-20 puslapiu, antroje dalyje knygos,vietoje ju, pasikartoja pries tai buve puslapiai, rasiau laiska bet negavau atsakymo. Negerai, noretusi tureti si legendini kurini, bet dabar kai truksta gero gabalo, tai net ir nezinau ka daryti su ta knyga. Nejaugi nauja dabar uzsisakineti?
Laukiu nesulaukiu kada pasirodys jo Hell's Angels: The Strange and Terrible Saga of the Outlaw Motorcycle Gangs vertimas :)
http://movies.nytimes.com/2008/07/04/movies/04gonz.html