kitos knygos / Knygos / Paslaptingas medžių gyvenimas Spausdinimui

Peter Wohlleben

Paslaptingas medžių gyvenimas

12,50 Lt   Kaina: 12,00 €

Negrožinė literatūra / 2018 / 9786094273155 / 240 psl. / Kietais viršeliais / Iš vokiečių k. vertė Zita Baranauskaitė-Danielienė, redaktorė Audra Kairienė / Dizainerė Lina Sasnauskaitė

  • Rezultatas: 4.5/5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezultatas: 4.62/5 (Balsai: 21)

Dėkojame už nuomonę.

Jūs jau balsavote. Balsuoti galima tik vieną kartą.

Jūsų įvertinimas pakeistas.

Ar medžiai – socialinės būtybės? Kaip jie bendrauja? Ar jaučia skausmą, kaip reaguoja į aplinką?

Daugelį metų medžių gyvenimą tyrinėjantis gamtininkas Peteris Wohllebenas, remdamasis naujausiais moksliniais atradimas, teigia, kad miškas – tai socialinis tinklas, primenantis žmonių šeimas. Medžiai ne tik rūpestingai globoja savo atžalas, bet ir rūpinasi senais, ligotais kaimynais. Jie jaučia, nuvokia, atsimena. Vabzdžių apniktas medis skelbia pavojų – paskleidžia kvapą. Aplinkiniai, gavę tokią žinią, tuoj apsiginkluoja: išskiria vabzdžius atgrasančių medžiagų. Knygos autorius įsismelkia į miško tankmę, pateikia stulbinančių įžvalgų apie paslapčių kupiną pasaulį ir dalijasi savo unikalia patirtimi.

Įsigilinę į paslaptingą medžių gyvenimą, mišką pamatysite visiškai naujomis akimis.

***

„Efektyvus priminimas apie tai, kad verta sulėtinti gyvenimo tempą ir įsiklausyti į gamtos kalbą.“

Rachel Sussman, menininkė, fotografė

***

Pratarmė

Pradėjęs dirbti girininku apie neregimą medžių gyvenimą numaniau ne ką daugiau nei mėsininkas apie gyvūnų jausmus. Šiuolaikinė miško pramonė tiekia medieną, taigi kerta medžius, paskui plynus plotus želdina. Pavarčius specializuotus žurnalus susidaro įspūdis, jog miško gerove rūpinamasi tik dėl to, kad būtų gauta kuo daugiau medienos. Tokia ir girininko kasdienio triūso paskirtis; nenuostabu, jog ilgainiui jo žvilgsnis toliau ima nė nesiekti. Vadovaudamasis tokiomis nuostatomis ir aš kasdien turėdavau įvertinti šimtus eglių, bukų, ąžuolų, pušų – ar tinka lentoms, kokia jų vertė rinkoje, – tad tikrovės suvokimas gerokai susiaurėjo.

Gal prieš 20 metų pradėjau rengti išlikimo žygius ir iškylas į gamtą, šių iškylų dalyviai apsistodavo rąstinėse trobelėse. Vėliau prisidėjo kelionės į miško kapines ir sengirių draustinius. Bendraudamas su žygeiviais, o jų buvo labai nemažai, atgavau pradinę miško sampratą. Kreivi, gumbuoti medžiai, kuriuos anksčiau laikiau menkaverčiais, keliautojams kėlė susižavėjimą. Pabendravęs su jais, lioviausi matavęs kamienus – akis užkliūdavo už įmantrių šaknų, keistai nuaugusio medžio, švelnių samanėlių ant kamieno. Meilė gamtai, o ją pajutau būdamas šešerių metų, vėl atgijo. Ir atsivėrė gausybė sunkiai suvokiamų stebuklų. Be to, Acheno universiteto mokslininkai mano girininkijoje pradėjo nuolatinius tyrimus. Daug dalykų buvo išaiškinta, bet klausimų kilo dar daugiau. Girininko darbas ir vėl tapo man patrauklus – kiekviena miške praleista diena atskleisdavo ką nors nauja. Pradėjau nepaprastai apdairiai prižiūrėti ir tvarkyti mišką. Tas, kas žino, kad medžiai jaučia skausmą, kad jie atmena, kad lapuočiai ir spygliuočiai tėvai gyvena drauge su vaikais, – tas nebeįstengs lengva ranka kirsti jų ar skusti miško galingomis mašinomis. Mano girininkijoje technikos atsisakyta prieš du dešimtmečius.

O jei ir prireikia nukirsti kokį medį, miško darbininkai atlieka šį darbą atsargiai, padedami arklių. Sveikas, gal net laimingas miškas yra gerokai produktyvesnis, tad ir pelnas iš jo didesnis. Šis argumentas įtikino ir mano darbdavį, Hiumelio bendruomenę, – nedidučiame Eifelio kalnų kaimelyje nė neketinama, net ir ateityje, keisti ūkinės veiklos pobūdžio. Tad medžiai atsikvėpė ir patikėjo mums dar daugiau paslapčių. Pirmiausia tie medžiai, kurie netrikdomi auga neseniai įsteigtame draustinyje. Niekad nesiliausiu mokęsis iš jų – juk to, ką patyriau medžių ūksmėje, anksčiau nė įsivaizduoti nebūčiau įstengęs.

Noriu pasidalyti su jumis tuo džiaugsmu, kurį mums teikia medžiai. Ir, kas žino, gal kitą kartą vaikštinėdami po mišką jūs patys patirsite mažų ar didelių stebuklų.

***

Nuomonės