kitos knygos / Autoriai / Aušra Kaziliūnaitė Spausdinimui
Aušra Kaziliūnaitė
Aušra Kaziliūnaitė (gim. 1987) – viena savičiausių jaunų kūrėjų Lietuvoje, keturių poezijos knygų autorė. Aušra pradėjo rašyti labai anksti. Pirmoji jos poezijos knyga pavadinimu „Pirmoji lietuviška knyga“ (2007) pasirodė autorei baigus mokyklą. Šia knyga siekta sukurti ir plėtoti keistą istorinę fikciją – įsivaizduoti lietuvių literatūrą kaip prasidėjusią ne nuo protestantų kunigo parašyto katekizmo (pirmoji lietuviškai atspausdinta knyga yra 1547-aisiais pasirodęs Martyno Mažvydo „Katekizmas“), o nuo avangardinės poezijos knygos, kurioje drauge dera eilėraščiai, sudaryti iš skaičių, kryžiažodžių, šachmatų partijų bei kitomis eksperimentinėmis formomis. Vėliau pasirodė dar trys Aušros poezijos knygos, kuriose, keičiantis raiškai, išliko dėmesys knygai kaip konceptualios kūrybos žanrui. Poetei žodžiai ir kalba yra dar ir raktai į būsenas ir visa tai, kas veriasi už žodžių.
2018 m. A. Kaziliūnaitė turėjo savo pasirodymą Londono knygų mugės atidarymo metu; kūrybą ji atliko tokiuose pasauliniuose poezijos centruose kaip britų „The Poetry Society“, Niujorko „Poets House“, Honkongo knygyne „Kubrik“ ir kt. Poetė yra pelniusi daugybę Lietuvos literatūrinių apdovanojimų, o jos poezijos rinktinė anglų kalba „The Moon Is a Pill“ (vertė Rimas Užgiris) literatūros eksperto Jade’o Willo buvo įtraukta į įdomiausių anglų kalba pasirodžiusių Baltijos šalių knygų penketuką. Menininkės eilėraščiai išversti į 14 kalbų. 2018 m. rašytoja dalyvavo vienoje prestižiškiausių rašytojų rezidencijų „International Writing Program“. Ajovos universitetas jai suteikė Honorary Fellow in Writing vardą.
Fotografijos autorius: Tom Langdon.
Autoriaus knygos
Penktoji Aušros Kaziliūnaitės poezijos knyga „Jūros nėra“ tęsia knygos kaip performatyvaus ir konceptualaus įvykio liniją. Naujausioje knygoje daug dėmesio tenka vaizduotės, įsivaizduojamybės, tikrumo tyrimui.
saulė jūroj nuskęsta
maudomės nuogi
bandom surasti jos kūną
Po dviem epigrafais Aušros Kaziliūnaitės knygoje „20 % koncentracijos stovykla“ lyg dvigubu užraktu paslaptingai tūno penketas poezijos knygos skyrių. Visus juos vienija neabejotina kūrėjos aistra – pažinti pasaulį kaip save ir save kaip pasaulį. Visą tą „pasaulinę“ pažintį naujai sutverti, aptverti ir pertverti raštu – atiduoti skaitytojo nuostabai ir susižavėjimui, ėjimui paraidžiui.
Nuomonės