kitos knygos / Knygos / Traktatas apie savanorišką vergystę Spausdinimui

Étienne de La Boétie

Traktatas apie savanorišką vergystę

Filosofija / 2023 m. / ISBN 978-609-427-541-8 / 96 psl. / Minkšti viršeliai / Iš prancūzų k albos vertė Liucija Baranauskaitė-Černiuvienė / Dėl Antikos veikėjų vardų, vietovardžių ir realijų konsultavo doc. dr. Mindaugas Strockis / Vertimo recenzentas ir pratarmės autorius prof. Gintautas Mažeikis / Redaktorė Asta Bučienė / Korektorė Rozita Znamenskaitė / Dizaineris Jurgis Griškevičius /

  • Rezultatas: 5/5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezultatas: 5/5 (Balsai: 4)

Dėkojame už nuomonę.

Jūs jau balsavote. Balsuoti galima tik vieną kartą.

Jūsų įvertinimas pakeistas.

Kaip paaiškinti, kad visa tauta kantriai kenčia pavergta vieno žmogaus, kuris neturi nei pakankamai jėgos, nei autoriteto. Autorius atsako: žmonės priespaudą kenčia savo valia, tautos, savanoriškai paklūstančios tironijai, pačios priešinasi žmogiškosios prigimties esmei – laisvei. „Ryžtingai nuspręskite nebetarnauti ir jūs – laisvas!“ – teigia Étienneʼas de La Boétie, įsigilinęs į paslaptingas dominavimo priežastis ir sukūręs vieną svarbiausių veikalų politinės minties istorijoje.

Étienneʼas de La Boétie (1530–1563) – prancūzų rašytojas ir filosofas, artimas Michelio de Montaigneʼio draugas. „Traktatu apie savanorišką vergystę“, kurį parašė politinio skepticizmo stiliumi, autorius, jo paties žodžiais tariant, siekia „pagerbti laisvę ir pasmerkti tironus“. Étienneʼą de La Boétie galima laikyti savotišku aiškiaregiu, itin giliai ištyrusiu valdžios ir galios problemą: šis jo kūrinys tapo klasika ir vis dar yra labai svarbus mūsų dienų pasauliui.

Citatos iš knygos:

„Visada atsiranda žmonių, kuriems pasisekė gimti kitokiems ir kurie jaučia jungo naštą ir mėgina jos atsikratyti, kurie niekada nepripranta prie vergystės ir, kaip Odisėjas, atkakliai žeme ir jūromis keliavęs namo, jie nepamiršta prigimtinių teisių, kilmės, pirminio būvio ir aršiai jų reikalauja, vos progai pasitaikius.“

„Žmonės sako, kad jie tarnavo visada, kad taip gyveno jų tėvai. Jie mano privalantys kentėti, įtikina save įvairiais pavyzdžiais ir laikui bėgant patys stiprina galią tų, kurie juos išnaudoja.“

 

Knygos leidybą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Nuomonės